ūüá≠ūüáļ PetŇĎfi-busz ūüá≠ūüáļ

A PetŇĎfi Irodalmi M√ļzeum 2022. szeptember 12. √©s 14. k√∂z√∂tt Balatonf√ľredre hozta a PetŇĎfi-bicenten√°rium alkalm√°b√≥l eg√©sz orsz√°got, √©s a hat√°ron t√ļli telep√ľl√©seket is bej√°r√≥ PetŇĎfi-busz ki√°ll√≠t√°st. A mai napon 5. oszt√°lyos tanul√≥inkkal vett√ľnk r√©szt az interakt√≠v, √©rdekes v√°ndorki√°ll√≠t√°son a Vitorl√°s-t√©ren:

“A ki√°ll√≠t√°s c√≠m√©t ad√≥ mott√≥ (‚Äě√Ātr√∂pŇĪl√∂k hossz√°ban haz√°mon‚ÄĚ) a Dalaim c√≠mŇĪ vers r√©szlete, amely nemcsak PetŇĎfi utaz√°s ir√°nti szenved√©ly√©t √©s k√∂ltŇĎi amb√≠ci√≥it fejezi ki, de utal a t√°rlat nem mindennapi jelleg√©re is. A ki√°ll√≠t√°s k√©pzeletbeli utaz√°sra h√≠v: 1845-ben felsz√°llunk a gyorsszek√©rre PetŇĎfi mell√©, hogy a k√∂ltŇĎ a ‚Äěv√°ltoz√≥ szerencse szeker√©n‚ÄĚ felid√©zze sz√°munkra m√ļltj√°nak meghat√°roz√≥ √°llom√°sait, √©s vel√ľnk egy√ľtt f√ľrk√©ssze j√∂vŇĎj√©t.
A t√°rlat PetŇĎfi √©let√©t meghat√°roz√≥ d√∂nt√©seit is megjelen√≠ti: mint p√©ld√°ul a k√∂ltŇĎv√© v√°l√°s, a t√°rsadalmi mobilit√°s, az √©letp√°lya megv√°laszt√°sa, a k√∂z√©leti szerepv√°llal√°s, az irodalmi √©let szervez√©se vagy a csal√°dalap√≠t√°s k√©rd√©s√©t.
A ki√°ll√≠t√°s gerinc√©t t√≠z kiemelt gyŇĪjtem√©nyi darab alkotja, mely a k√©pzeletbeli utaz√°s egy-egy √°llom√°s√°t jelzi: ilyen az √©desapa Petrovics Istv√°n m√©sz√°rosb√°rdja, a Szendrey J√ļli√°t√≥l kapott gy√∂ngyh√≠mz√©ses p√©nzt√°rca, vagy √©ppen egy bili√°rdd√°k√≥, amelyet PetŇĎfi a t√∂rzshely√©n, a Pilvax k√°v√©h√°zban haszn√°lhatott. Minden relikvi√°hoz tartozik egy-egy kiemelt vers, valamint sz√°mos id√©zet, k√©zirat, mŇĪv√©szeti alkot√°s √©s irodalomt√∂rt√©neti √©rdekess√©g.
(‚Ķ) A t√°rlat egyes √°llom√°sain izgalmas formai √©s vizu√°lis megold√°sok jelen√≠tik meg t√∂bbek k√∂z√∂tt az Egy est√©m otthon, a Szeptember v√©g√©n √©s Az Alf√∂ld c√≠mŇĪ verseket.” (Forr√°s: balatonfured.hu)
Képek a galériában.